A rendszerváltás óta három esélyt is elszalasztott az ország
Eszter Elemér, a Portus Buda igazgatóságának elnöke szerint a rendszerváltás óta három nemzetgazdasági esélyt is elszalasztott Magyarország: privatizáció, közbeszerzések és EU-s pályázatok – emelte ki előadásában a Venture Capital Summit konferencián. Véleménye szerint a Jeremie-program egy fontos esély a közösségformálására és ha másért nem is, a kockázatitőke-piac ökoszisztémájának kiépítéséért és a magyar vállalkozói attitűd fejlesztéséért már megérte.
Eszter Elemér, a Portus Buda igazgatóságának elnöke a Jeremie program előnyeit emelte ki előadásában:
Akkor jó, ha a befektetők és a vállalkozások is komolyan veszik a Jeremie program célját, ami nem más, mint a magyar alapítású startupok sikeres exitjeinek elősegítése.
Az előadó szerint a rendszerváltás óta három nemzetgazdasági esélyt is elszalasztott az ország: közbeszerzés, EU-s pályázatok és privatizáció. Ezek után a Jeremie program egy fontos esély a közösségformálásra.
A Jeremie program sikerei között lehet kiemelni a hazai GDP-re gyakorolt hatását, vállalkozói attitűd fejlesztését, befektetői iparág kialakulását, tanácsadói ökoszisztéma kialakulását és a privát szféra, mint közpénzkezelő jelenlétét – hangsúlyozta Eszter Elemér.
Mindenképpen kell új Jeremie program – hangsúlyozta az előadást követő panelbeszélgetés keretében Vitán Gábor, a Venturio vezérigazgatója. Ugyanakkor előrébb kell lépni a programban nagyobb alapokkal, szem előtt tartva a seed befektetések fontosságát – tette hozzá Gerő Viktor, a Central Fund partnere.
A most folyó folyamatok jó irányba haladnak, nem feltétlenül kell ide külföldi tőkebefektető- válaszolt a moderátor kérdésére Eszter Elemér, a Portus Buda igazgatóságának elnöke. A legnagyobb magyar startup a kockázati tőketársaságok mindegyike, idő kell ahhoz, amíg a hazai kockázatitőke-piacon beérjenek a folyamatok – fűzte hozzá a beszélgetéshez Gerő Viktor.
A startupok piacának telítettségéről feltett kérdésre Eszter Elemér elmondta, hogy szerinte vannak még jó befektetési lehetőségek a stratupok piacán is. Azonban kihangsúlyozta, hogy az elefántcsonttorony-szemléletet mellőzni kell: személyes találkozók keretében és az üzleti modellt közelről megismerve kell dönteni egy-egy befektetésről.
Eszter Elemér szerint lehetne több exit is a piacon, de nem kellene és nem tanácsos, hogy ez legyen az egyetlen fokmérője a Jermie programnak. A kockázatitőke-piac ökoszisztémájának kiépülése és a vállalkozói attitűd megváltozását nézve már megérte – utalt vissza Török József szavaira.
Következő:Export, exit és kapcsolatépítés a portfólió találkozón